top of page

Pogryzienia przez pluskwę łóżkową!

Zaktualizowano: 22 sty 2021

Ukąszenia na przedramieniu.


Pluskwa łóżkowa żywi się wyłącznie krwią ludzi i innych ssaków. O obecności owada w domu świadczą widoczne na skórze ugryzienia, które dość często powodują uciążliwe objawy, co może prowadzić do stanów chorobowych.

Jak wygląda ugryzienie i jakie choroby przenoszą?


Jak wygląda ugryzienie pluskwy? Ugryzienie pluskwy domowej można bardzo często pomylić z ugryzieniem przez wszy, pchły czy komara. Ślad pogryzienia przez pluskwę najczęściej są w jednej linii lub w kształcie trójkąta, albo w kilku śladach w małej odległości od siebie (1 - 3 cm).

Pluskwa żeruje zazwyczaj w nocy, podczas snu człowieka lub ssaka. Znakiem rozpoznawczym pogryzienia przez pluskwę jest pojawienie się czerwonych plam na skórze z rumieniem wokół. Ślady nie są z reguły bolesne (choć zdarzają się wyjątki), ale mogą wywoływać swędzenie skóry. Najczęściej na atak przez pluskwę narażone są odsłonięte miejsca ciała np. twarz, szyja, brzuch, ręce, nogi i stopy. Oto kilka przykładów poniżej...


Ukąszenia na nodze.


Ukąszenia na plecach.


Ukąszenia na twarzy.


Jakie choroby są przenoszone przez pluskwę?

Pluskwy są nosicielami różnych czynników chorobotwórczych. Mimo tego nie stanowią dla nas ludzi dużego zagrożenia. Jedyna nieprzyjemna dokuczliwość to, nieprzyjemne swędzenie skóry i dyskomfort w zewnętrznym wyglądzie. Obecnie wg przeprowadzonych badań, nie ma dowodów na to, że pluskwy przenoszą jakiekolwiek zakaźne choroby. Jednak ich obecność w mieszkaniu może powodować u części ludzi niepokój, uczucie strachu i zaburzać sen, a w niektórych przypadkach bezsenności. Jednak z obserwacji i rozmów z naszymi Klientami, ostatnio dość często zauważa się, że miejsca pogryzień przez pluskwę przyjmują różne formy ran. Niektóre są łagodne w objawach ale są i ranki z wydzieliną ropną, które oprócz tego, że swędzą przynoszą również ból. Nie rzadko w takich przypadkach lekarz aplikuje wapno lub nawet antybiotyk.

47 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page