top of page

Zadymione mieszkanie i smród spalenizny!

Zaktualizowano: 22 sty 2021

Jak usunąć sadzę ze ścian i zapach spalenizny?Pożar to, wielka tragedia dla domowników, którzy stracili dorobek całego swojego życia. Pożar to zjawisko cieplne, które osiąga swój pełny rozwój przez objęcie płomieniami całego lokalu lub miejsca, przez wniknięcie w głąb materiału palnego. Podczas pożaru następuje gwałtowny wzrost temperatury do ok. 800-1200°C w górnej strefie pożarowej. Ponadto podczas pożaru powstaje bardzo duże zadymienie, z uwagi na palące się tam różne materiały np., z tworzywa sztucznego, drewno, sprzęt elektroniczny i agd itp.


Z reguły do powstania rozległego pożaru potrzebne są aż trzy czynniki: materiał palny, utleniacz oraz źródło ciepła. Materiały palne są to substancje, które ogrzane źródłem ciepła dostarczonym z zewnątrz, zaczynają wydzielać gazy w ilości wystarczającej do ich trwałego zapalenia się. Tlen z kolei jest jednym z najaktywniejszych pierwiastków chemicznych, który wchodzi w reakcję z wieloma pierwiastkami i związkami.


Czy można samemu usunąć skutki pożaru, zadymienia i zapach spalenizny?

Już na samym wstępie odpowiem, że NIE!

Usuwanie wszystkich skutków pożaru jest czynnością bardzo skomplikowaną, trudną i złożoną. Jedyną czynność jaką możemy sami wykonać to, oszacowanie strat i zlecenie kompleksowej usługi wyspecjalizowanej firmie.

Przy takich zdarzeniach należy przede wszystkim wezwać ludzi, którzy są przeszkoleni i posiadają w tej branży wszelkie uprawnienia i certyfikaty.

Pracownicy takich firm, posiadają odpowiednie technologie i specjalistyczne preparaty do usuwania nadpalonych mebli i odpadów oraz sadzy ze ścian i smrodu spalenizny.

W niektórych przypadkach istnieje możliwość odzyskania wyposażenia i sprzętu jeżeli nie został nadpalony a tylko jest zakopcony i pokryty sadzą (taką czynność nazywamy - dekontaminacją).Na powyższym zdjęciu widać pomieszczenie oczyszczone preparatem chemicznym i maszynowo oraz wstępnie przygotowane do usunięcia smrodu spalenizny przez - ozonowanie.
Pomieszczenie oczyszczone i wstępnie zdezynfekowane preparatem zasadowym aktywnym, teraz zostało poddane - ozonowaniu, wykorzystując do tego celu przemysłowe generatory ozonu. Cykl ozonowania zależny jest od struktury danego pomieszczenia i jego kubatury, z reguły trwa od kilku do kilkudziesięciu roboczo/godzin.
Po cyklu ozonowania, pomieszczenie gotowe jest do wykonania przez właściciela lokalu prac remontowych i malarskich.


Jeżeli ktoś z Was będzie miał jakieś pytanie, proszę umieścić je w poście na naszym blogu, a My na każde z nich odpowiemy?

50 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page