Wprowadzenie do oferty:
Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie mieszkania lub domu z rynku wtórnego?
W naszej ofercie podamy zalecenia standardowe i specjalistyczne - na co należy zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania lub domu.
Wielu kupujących z braku wiedzy, nie sprawdza czy lokal (mieszkanie, dom) nie jest ZAPLUSKWIONE.
Prosimy zapoznać się z naszą ofertą - a unikniecie poważnego i kosztownego kłopotu - zadbajcie o komfort swojego portfela!
Ważne!
GIS ostrzega przed plagą pluskwy domowej. We Francji rząd już pomaga, w Polsce problem narasta!
Szczególnie lubią przytulne domostwa – takie, gdzie są wygodne kanapy, tapicerowane fotele. Chętnie podróżują. O ich obecności alarmują pasażerowie pociągów. Bywają też w hotelach. Plaga, którą bardzo trudno powstrzymać, rozlewa się po Polsce.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego?
PROCEDURA STANDARDOWA
1. Należy sptrawdzić między innymi to, kim jest właściciel lokalu mieszkalnego, czy jest jakieś zadłużenie oraz, czy podpisano jakąś służebność lub umowę dożywocia. W niej zawarte są także wszelkie inne kwestie prawne, które mogą Ci zaszkodzić, jeśli ich nie wyłapiesz przed zakończeniem transakcji,
2. Oprócz weryfikacji księgi wieczystej warto, też jest sprawdzić stan uregulowania opłat eksploatacyjnych (czynsz) oraz za media,
3. Zanim kupisz lokal na rynku wtórnym, sprawdź, czy nie jest zadłużony lub nie mieszka w nim babcia sprzedającego. Możesz bowiem spłacać kredyt zaciągnięty przez poprzedniego właściciela lub mieć problemy z niechcianym lokatorem.
4. Sprawdź instalację hydrauliczną, elektryczną i grzewczą,
5. Sprawdź stan techniczny ścian (ślady po zaciekach, pęknięcia),
6. Zwróć uwagę na stan techniczny okien i podłóg (rozszczelnienia, wytarcia),
7. Jakość materiałów wykończeniowych - sprawdź (czy nie wymagają odnowienia),
8. Ważne jest również sprawdzenie stanu zużycia sprzętów (jeśli mieszkanie jest wyposażone),
9. Zrób rekonesans lokalizacyjny osiedla (czy jest blisko do przystanku np. tramwajowego, autobusowego, metra, czy na osiedlu znajduje się sieć sklepów, apteka, przedszkole, żłobek, szkoła, punkty usługowe itp.)
10. Przy zakupie domu ważny jest rozmiar i usytuowanie działki,
11. Należy też sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego (czy w okolicy nie jest planowana np. budowa ruchliwej drogi lub dużego hipermarketu],
12. Technologia budowy mieszkania czy domu też jest tu bardzo istotna (czy jest zbudowany z elementów drewnianych, cegły, prefabrykatów bądź z innych materiałów,
13. Podział i wielkość pomieszczeń oraz ich ustawienie jest bardzo ważnym elementem eksploatacyjnym i cenowym,
14. Bardzo ważne również są tzw. miejsca postojowe (czy są garaże czy oddzielone miejsca parkingowe),
15. Następny ważny aspekt to - podpiwniczenie bloku mieszkalnego lub domu,
16. Warto sprawdzić kilka nieruchomości pod względem technicznym, lokalizacyjnym i cenowym zanim zdecydujesz o zakupie mieszkania - domu,
17. Sprawdź czy lokal posiada świadectwo charakterystyki energetycznej,
PROCEDURA SPECJALISTYCZNA
W zasadzie nikt z kupujących czy wynajmujących nie zwraca uwagi czy dany lokal (mieszkanie, dom) nie jest zapluskwione?!
Pluskwa domowa jest pasożytem żerującym na krwi ludzkiej. Trudno dostrzec ją na pierwszy rzut oka – osobniki, w zależności od stadium rozwoju, mierzą od 0,4 do 0,6 cm długości. Kiedy insekt jest głodny, jego odwłok jest brązowy i pomarszczony. Gdy napije się krwi, puchnie i zmienia barwę na czerwoną. Pasożyty aktywne są szczególnie nocą i to właśnie wtedy opuszczają swoje gniazda w poszukiwaniu żywiciela. Kąsają odsłonięte miejsca, czyli ręce, stopy lub całe ciało, jeśli nie śpimy w piżamie.
Bytowanie pluskiew w (mieszkaniu, domu) powoduje to, że jesteśmy rozdrażnieni i poddenerwowani. Występuje lęk przed kładzeniem się na wypoczynek do łóżka ze świadomością, że pluskwy atakują nocą podczas snu człowieka.
Likwidacja pluskwy domowej w zasadzie na własną rękę jest niemożliwa. Tu musi wkroczyć certyfikowany technik ze specjalnością dezynsekcji.
O I TU JEST NASZE ZADANIE
Ta czynność w niedługim czasie będzie obowiązkowa dla (KUPUJĄCEGO, SPRZEDAJĄCEGO) na podstawie wymogów UE.
1. Kupujący powinien poprosić sprzedającego, czy lokal ma zaświadczenie lub certyfikat - wykluczający insekta pluskwy domowej w danym lokalu.
2. Takie działanie ustrzeże kupującego przed wykonaniem specjalistycznej dezynsekcji, która niestety nie jest zbyt tania (koszt profesjonalnej dezynsekcji - to kwota w przedziale (od 450 do 800 zł).
Ponadto wprowadzając się do takiego mieszkania lub domu, ryzykujemy, że wszystkie nasze wstawione meble zainfekujemy insektem pluskwy. W skrajnych wypadkach zainfekowane wyposarzenie wnętrz będzie musiało zostać zutylizowane - a to generuje dodatkowe koszty, za utylizację i zakup nowych mebli.
3. Nasz technik przed zawarciem umowy (kupna-sprzedaży) wykona tzw. inspekcję insekta i w cenie tej czynności zrealizuje profilaktyczny zabieg - koszt takiej usługi jest o wiele tańszy od radykalnego działania.
Inspekcja na terenie m. Łodzi i okolic kosztuje - od 200 do 250 zł brutto.
4. Po wykonanej inspekcji, (nie stwierdzającej obecności insekta pluskwy w lokalu) - technik wyda zaświadczenie-certyfikat, który przyśpieszy i ułatwi kupno-sprzedaż mieszkania lub domu.
Technik Kamil Rybacki
Comments