top of page

Jak postępować gdy fekalia zaleją mieszkanie?

Z łazienki wybiły fekalia, całe mieszkanie do remontu!1. Jeśli mieszkanie zostało zalane (z zapchanego pionu kanalizacyjnego), należy niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby, aby jak najszybciej opanowały sytuację.

2. Niezależnie od wielkości zalania, zgłaszamy to do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Obowiązkiem zarządcy nieruchomości jest na Twoje wezwanie przyjść w celu oględzin i podpisania protokołu zalania.

3. Jeśli mieszkanie jest ubezpieczone od zdarzeń losowych, kolejnym krokiem będzie skontaktowanie się z zakładem ubezpieczeniowym z którym Masz podpisaną polisę. Rzeczoznawca wykona pełną dokumentację szkody tj. (wykona zdjęcia, zrobi oględziny i spisze protokół z miejsca zdarzenia). Najczęściej taki rzeczoznawca nie pojawia się od razu tylko za kilka dni.


4. Nie czekając na rzeczoznawcę w zalanej części mieszkania, sugeruję zrobić zdjęcia i nagrać materiał wideo. Wykonaj zdjęcia zbliżeniowe uszkodzeń i miejsca, w którym powstał wycieku oraz sfilmuj całe pomieszczenie. Jeżeli mieszkanie zalał Ci sąsiad, utrwal materiał na zdjęciach i pliku wideo w taki sposób, by wynikało z niego, że winę ponosi sąsiad.
5. Poproś właściciela mieszkania lub jego najemcę, w którym nastąpiła awaria i zalanie, aby podpisał sporządzony przez Ciebie protokół. Oprócz podpisania protokołu dobrze by było gdyby udało Ci się uzyskać dodatkowo oświadczenie potwierdzające zalanie i jego przyczynę. Będzie to przydatne w sytuacji, gdy np., po jakimś czasie sąsiad zacznie kwestionować swoją winę. Wtedy takie oświadczenie stanie się przydatnym dowodem, ułatwiającym uzyskanie odszkodowania. Warto zadbać, by przedstawiciel spółdzielni lub zarządca nieruchomości był obecny przy podpisywaniu protokołu przez sąsiada.

6. Rzeczoznawca powinien również przygotować kosztorys i zakres prac remontowych po takim zalaniu.

7. Gdy masz już pozałatwiane wszystkie sprawy administracyjne i z ubezpieczycielem w formie pisemnej udokumentowanej, możesz przystąpić do sprzątania i remontu mieszkania.


Dopiero po tych czynnościach możesz zlecić firmie zewnętrznej sprzątanie i dezynfekcję swojego lokalu, a następnie wykonanie prac remontowych i malarskich.


Tak wygląda miejsce zalania po czynnościach czyszczenia, sprzątania i dezynfekcji.


Jeżeli Masz jakieś pytania związane z taką sytuacją i nie bardzo sobie z tym radzisz, pytaj na blogu, a My odpowiemy i pomożemy wyjść z impasu?

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page