Od pierwszych dni pandemii, służby odpowiedzialne za transport sanitarny, zaczęły otrzymywać informacje, że należy dezynfekować cały transport, którym przewożeni są chorzy na COVID19. wiązało się to z dużym nakładem prac pod kątem logistycznym. Należało przede wszystkim zabezpieczyć ratowników pogotowia i pracowników całej służby zdrowia. Zaczęto przeprowadzać czynności dezynfekcyjne takich pojazdów za pomocą zamgławiania preparatem na bazie alkoholu i technologii ozonu.
Jeden jak i drugi zabieg działał na powierzchnie skażone w sposób czynny i profilaktyczny.
Dezynfekcja w technologii zamgławiania:
To działanie mechaniczne wykonywane za pomocą zamgławiacza elektrycznego, w którym
do pojemnika dostarczamy już gotowy preparat na bazie alkoholu.
Układ dysz pod wpływem wysokiego ciśnienia wdmuchiwanego powietrza, wyprowadza z urządzenia preparat w postaci mgły. W czasie zabiegu mikroskopijne kropelki z preparatem równomiernie rozprowadzają się po całych powierzchniach pojazdu oraz na wszystkie przedmioty i urządzenia w nim się znajdujące. Takie działanie w 100% niszczy wszystkie
patogeny wirusa SARS-CoV-2.
Dezynfekcja w technologii ozonu:
To działanie też mechaniczne wykonywane za pomocą elektrycznego generatora ozonu, który produkuje tzw. utleniacz.
Ozon to odmiana alotropowa tlenu. Cząsteczki tlenu, którym oddychamy i który jest podstawowym składnikiem powietrza, są zbudowane z dwóch atomów tlenu (O2), w skład cząsteczki ozonu wchodzą natomiast trzy atomy tlenu (O3). Ten trzeci atom tlenu sprawia, iż ozon w przeciwieństwie do dwuatomowej cząsteczki tlenu jest silnym utleniaczem fotochemicznym.
W czasie zabiegu gaz ozonowy równomiernie rozprowadza się po całych powierzchniach pojazdu oraz na wszystkie przedmioty i urządzenia w nim się znajdujące. Takie działanie również w 100% niszczy wszystkie patogeny wirusa SARS-CoV-2 i stosowane jest profilaktycznie.
Comments